1.100 hver måned. Det er antallet af klager, danskerne afleverer hos Forbrugerombudsmanden hver måned.
Og det er en stigning på 70 procent sammenlignet med antallet af klager i 2008. Det skriver dr.dk.
– Det er vores klare opfattelse, at der udsendes markant mere spam. Det er en fremgangsmåde, som nogle danske virksomheder benytter sig af langt oftere, fordi det er en billig måde at markedsføre sig på, siger Helle Hartvigsen, specialkonsulent hos Forbrugerombudsmanden til DR Nyheder.
Grunden til det voksende antal klager skal blandt andet findes i, at virksomheder nu ikke kun bombarderer brevsprækker og indbakker men også mobiltelefoner – uden at have spurgt om lov.
– Det er et kæmpe irritationsmoment for mange. For lige pludselig er spam ikke kun noget, man får via mails men også på mobilen, som man jo tager med over alt, siger Helle Hartvigsen ifølge dr.dk.
Så sent som i går var det computerfirmaet Zitech Technology, der blev
meldt til politiet, og ifølge Helle Hartvigsen er flere lignende sager på trapperne.
Forbrugerombudsmanden har netop sendt et udkast til vejledning i høring, der skal gøre kampen mod spam lettere. Du kan læse mere
her.