De danske forbrugere sidder med nøglen til økonomisk genopretning. Det fremhæver EU-Kommissionen i sin økonomiske efterårsprognose for Danmark.
Samtidig skruer kommissionen yderligere ned for forventningerne til den danske økonomi i år. Den danske økonomi vil skrumpe med hele 4,5 procent i 2009, vurderer kommissionen.
Kommissionen fortsætter med at konstatere, at “den massive regeringsindblanding og de betydelige automatiske stabilisatorer” ikke har kunnet forhindre tilbagegangen. Det er primært forbrugernes manglende lyst til at finde pengene frem fra tegnebogen, som får skylden for den manglende økonomiske genopretning.
– Krisen i Danmark adskiller sig fra andre lande i sin bemærkelsesværdige svækkelske af privatforbruget, som faldt med en kvart procent i 2009 og med forventede 4,5 procent i 2009. Det er værd at notere sig, fordi den disponible realløn på samme tid er fortsat med at stige med 0,5 procent, skriver kommissionen.
Den danske økonomi har også taget skade af et faldende eksportmarked og kommissionen advarer om, at danske virksomheder har mistet konkurrenceevne i det seneste årti og derfor står til at tabe markedsandele i fremtiden.
Også beskæftigelsen vil fortsat blive mærket, og først i 2011 vil den stigende arbejdsløshedskurve blive vendt, forventer kommissionen.
Til gengæld tror kommissionen stadig på, at Danmark – ligesom resten af EU – vil opleve økonomisk fremgang allerede fra næste år. Den danske økonomi vil vokse med 1,5 procent næste år og 1,8 procent i 2011, lyder prognosen.
Også her kan det gå endnu bedre, hvis forbruget kommer tilbage på ret spor. Et stabilt bolig- og aktiemarked kan være den udløser, som genopretter forbrugertilliden og fører til et stærkt opsving i privatforbruget, vurderer kommissionen.
/ritzau/