Aarstiderne gjorde det som nogle af de første i Danmark. Brugte en smartphone til at filme deres produkter og udvidede kreativiteten til andre former for værdiskabende indhold.

Siden blev de mere professionelle og måtte arbejde hårdt for at lave det rigtige, interne produktionsapparat, for Aarstiderne opdagede, at ”så let var det heller ikke”, og det gav mening at ”samle de rigtige kompetencer på gården,” som en af stifterne, Søren Ejlertsen kaldte det i 2011.

Det er content marketing, vi taler om, ikke mindst skabelsen af det rigtige content til forbrugerne. Og her halter mange danske virksomheders evner, fordi deres workflows, kompetencer og måder at organisere sig på er skræddersyede til traditionel marketing.

– Du må ikke udlægge det som om, alle danske virksomheder er på spanden, men når tusindvis af danske virksomheder kaster sig ud i content marketing, er ikke alle eksperimenter lige vellykkede, siger Jesper Laursen, stifter af Brand Movers.

– Enkelte brands som Jyske Bank har opbygget en organisation, der virker, men for langt de fleste viser det sig at være sværere, end de havde regnet med. Og det er bl.a., fordi en gammeldags marketingorganisation ikke er gearet til at lave content marketing, hvor distributionskanaler som sociale medier stiller helt andre krav.  

Jesper Laursen og hans team har sat sig for at kortlægge problemets omfang og finde frem til nogle redskaber, der kan hjælpe virksomheder med at opbygge succesfulde content-organisationer.

Det kræver, at så mange som muligt vil bruge fem minutter på at besvare spørgeskemaet her.

Resultaterne vil derefter blive lagt frem her på markedforing.dk.