Danskere, der arbejder med marketing, salg og rådgivning, er optimister.
68 procent af dem ser således tegn på fremgang og økonomisk vækst i 2011, og 35 procent tror på, at fremgangen bliver så markant, at den vil medføre en stigning i antallet af ansatte.
Det er konklusionen i en konjunkturbarometer, som fagforeningen Business Danmark har foretaget blandt 912 salgsledere og sælgere.
Andelen af de medlemmer, der tror på fremgang i salget, er steget fra 54 procent for et år siden til nu 68 procent. Tilsvarende er andelen, der tror på en fremgang i antal ansatte, vokset fra 24 procent i marts 2010 til nu 35 procent.
Undersøgelsens hovedkonklusion er således, at der er stor optimisme at spore i dansk erhvervsliv. Optimismen kommer selvfølgelig i kølvandet på en hård krise, hvor virksomhederne er ved at bevæge sig væk fra bunden.
Der er ikke større regionale forskelle, hvad angår optimismen. Og når vi ser på brancherne, er der tendens til, at der er størst optimisme inden for produktion og en gros- og agenturhandel.
Dette er dog ikke statistisk sikkert, men tæt på. Servicebranchen scorer lavest – men dog fortsat højt. It- og tele er en lidt speget sag, da de ikke er helt i top, hvad angår opsætningsfremgang, mens det er branchen, hvor man forventer flest nyansættelser. Men det kan bero på et personalemæssigt efterslæb.