Mastiff Media og Look Entertainment, der til sammen står bag succeser som Vild med Dans, Paradise Hotel, Er Du Rigtig Klog og Det er Mig eller Hunden, fusioneres nu under fælles navn og logo: Mastiff A/S.
– Vi samler kræfterne og dermed vores erfaring og kreativitet bag Mastiff A/S. Jeg ser det som en naturlig udvikling for de to selskaber, men også som en ny begyndelse med masser af muligheder. Mastiff A/S går et meget spændende 2007 i møde, hvor vi både byder på gensyn med nogle af vores største succeser og på helt nye underholdningsprogrammer, siger Kim Ardal.
Kim Ardal står allerede i dag i spidsen for begge selskaber, der er ejet af den svenske mediekoncern Zodiak Television AB. Og han fortsætter som administrerende direktør for Mastiff A/S. Mads Ulrich Holmstrup bliver direktør med ansvar for økonomi og produktion, og Thomas Richardt Strøbech er udnævnt til udviklings-/redaktionschef. Sammenlægningen af de to selskaber får derudover ingen konsekvenser for de ansatte, da alle fortsætter i det nye selskab.
Mastiff A/S driver også det ny produktionsselskab Social Club Productions – et selskab, der udvikler og producerer drama og comedy. Social Club har bl.a. en ny komedieserie på trapperne med Mikael Wulff, der netop har modtaget en Zulu Award for bedste nyskabende tv-program i 2006.