En ny undersøgelse foretaget blandt flere end 400 marketingdirektører, eller CMO’er, i globale virksomheder viser, at det stadig primært er mavefornemmelsen, lærebøger og aktuelle trends, der dikterer marketingprofessionelles valg af marketingkanaler.

Marketingcheferne hænger med andre ord fast i gamle vaner, selvom de fleste udmærket er klar over, at fremtidens markedsføring er datadrevet og digital, lyder konklusionen i en rapport, som analysehuset eConsultancy har foretaget på vegne af business intelligence-virksomheden Teradata.

Hvordan kan det være?

– Rolig nu. Undersøgelsen bekræfter først og fremmest, at de store virksomheder anerkender værdien af digital, datadrevet markedsføring, der rent faktisk ”sætter kunden i centrum”, siger Per John Jensen, chef for Teradata – Marketing Applications.

62 procent af de adspurgte angiver således potentialet for at forbedre kundeservicen og øge kundetilfredsheden som den største grund til at investere i ny teknologi.

Digital er fremtiden, men…

Desuden forventer CMO’erne, at 40 procent af den samlede investering i marketing om fem år vil være inden for digital marketing mod 25 procent i dag.

– Vi er altså nået så langt i den digitale udvikling, at man ude i de større marketingafdelinger har erkendt, at vejen til kundernes gunst er digital og brolagt med data. Det viser vores undersøgelse helt entydigt, siger fortæller Per John Jensen.

Men, for det er vel et, men…?

– Desværre viser undersøgelsen også, at mange endnu ikke har formået at indarbejde det digitale mindset, når de lægger strategien, og det blokerer for, at de formår at forløse det fulde, potentiale af deres markedsføring. Derfor har mange stadig et stykke vej, før de kan kalde deres organisation for data-drevet og digital, siger han.

Og det betyder?

– Jo, det betyder, at CMO’erne mangler at springe ud i det, og basere deres indsats på fakta baseret på data i stedet for mavefornemmelser, siger Per John Jensen.

Digitale budgetter vokser

Ser man frem mod 2015 viser undersøgelsen, at knap syv ud af ti virksomheder forventer en stigning i deres budget til digital marketing, mens blot seks procent forventer et fald.

Den største stigning inden for digital marketing kommer til at ske inden for mobil marketing, hvor 76 procent af de adspurgte virksomheder forventer signifikant eller nogen stigning i budgetterne, mens 70 procent forventer en stigning i content marketing.

Omvendt ser det ud til, at investeringen i social media-marketing så småt er ved stabilisere sig.

37 procent forventer en stigning her, mens 53 procent forventer status quo.

– Vi står foran en afgørende milepæl. Vores undersøgelse bekræfter, at langt størstedelen af de store virksomheder har den digitale værktøjskasse på plads. Nu skal strategien også gøres digital, slutter Per John Jensen.

Teradatas rapport “Enterprise Priorities in Digital Marketing” kan downloades her