I forbindelse med verdensmesterskaberne i bordtennis i Yokohama i Japan, som startede i nat dansk tid, har den danske bordtennisstjerne Michael Maze sendt sin nye officielle hjemmeside i luften.
Sitet giver mulighed for at følge Maze rundt i verden og få et indblik i hans liv både som bordtennisspiller og som privatperson.
Men også Carlsberg Sports reklame-pingvin har fået plads på Mazes hjemmeside.
Maze skriver – med et glimt i øjet – blandt andet:
– As you may know I have recently had a controversy with a rather rude penguin from a Carlsberg Sport Commercial. Recently my new website has been hacked….The quick rise of fame has resulted in severe megalomania for the penguin. For example it has opened a Fame Profile on FaceBook, where I have been the victim of serious verbal abuse.
Desuden ligger de to Carlsberg Sport-rekalmefilm på Mazes site, som også linker til ”pingvins” Facebook-profil.
I en meddelelse om det nye site siger Michael Maze:
– Jeg er meget glad for, at min hjemmeside nu er i luften. Vi har prøvet at skabe en personlig side, og en side som er lidt anderledes end andre sportsfolks hjemmesider. Hjemmesiden giver mig en mulighed for at beskrive mit liv ved og uden for bordet, og den gør det muligt komme i tæt kontakt med folk, som følger mig.
Bag sitet står reklamebureauet F-Reklame, hvis direktør Mads H. Frederiksen også er manager for Michael Maze. Bureauet har specialiseret i sig i sport, marketing, sponsorater og events, og repræsenterer – udover Michael Maze – også sportsnavne som Michael Rasmussen, Tina Lund, Morten Olsen, Kasper Schmeichel, Michael Laudrup, Peter Schmeichel og Camilla Andersen
Besøg
Michael Maze – og pingvin.