Mediabureauet i Århus har nu taget sidste skridt i integrationen med dets nye ejer. Før sommeren solgte Initiative Universal, der er en del af McCann Worldgroup, datterbureauet til Carat, men dengang blev det understreget, at Mediabureauet ville køre videre som hidtil.
Det forhold er der sådan set ikke ændret på, understreger Rolf Bach Christensen.
– Men det har da nok ligget i kortene at det ville ende med et navneskift. Og de forløbne fire måneder som datterbureau til Carat har vist, at det er rigtigt at skifte navn. Når man har kontakt med internationale kunder, er det alt for bøvlet at forklare sammenhængene, siger Rolf Bach Christensen.
Tidligere ejede han og Flemming Vennekilde hver en andel. Det gør de ikke mere, og derfor er Mediabureauet et helejet datterbureau. Derfor bærer han også nu titlen kontaktdirektør i stedet for adm. dir.
Navneskiftet til Carat gælder både afdelingen i Århus og Odense, og navnet er slet og ret – Carat. Uden nogen tilføjelser som f.eks. Århus og Odense.
Med navneskiftet har Mediabureauet også definitivt lagt historien bag sig. I regnskabsåret 2002 præsterede bureauet noget nær Danmarks-rekord i underskud med et minus på ca. 46 mio. kr. Underskuddet fremkom på en enkelt kunde – konkursramte CallIt som bl.a. omfattede en telefonsextjeneste. Dette underskud blev dog holdt uden for handlen. Det er alene IUs ejer McCann Worldgroup, der har måttet dække tabet. fin