Sponsorater er den forkætrede fætter i marketing. Er han varm luft, direktørens kæledægge, eller et reelt bidrag til branding, loyalitet og salg? Mediacom mener, at sponsorater kan give brands langt større værdi, end de får i dag. Det kræver blot at aktiveringen og involveringen tænkes ind fra starten af.
Derfor inviterer mediabureauet til et seminar ”Sponsorat − Content − Involvering”, hvilket hentyder til, at sponsorater bør vurderes på en ny måde. Seminaret afholdes både i Farum Arena (den 10.juni) under kvartfinalerne i den WTA-turnering, der finder sted, og igen i Århus den 16. juni.
Rammerne i Farum er skræddersyede til formålet. Her vil der forhåbentlig blive mulighed for at heppe på Caroline Wozniacki, der netop af SportsPro er kåret som den 9. vigtigste kommercielle reklamesøjle.
På begge seminarer deltager Nordic Sports Group, der arrangerer turneringen og FC Midtjylland, der arbejder ambitiøst med at blive Danmarks bedste oplevelsesbrand 2020.
Nordic Sports Group vil ved seminaret udskrive en konkurrence om at blive official partner ved WTA-turneringen i de næste 3 år, og vinderen vil være det brand, der har den bedste landsdækkende aktiveringside bundet i halen på et sponsorat. Præmien har en værdi af en halv million kroner.
Programmerne er også ud over det sædvanlige. I Farum deltager Stacey Allaster, CEO for WTA, der for første gang taler til den danske marketing branche. Stacey Allaster er af Forbes Magazine kåret til at være en af de mest magtfulde kvinder inden for sportsverdenen.
Hun har succesfuldt forhandlet med bl.a. Sony Ericsson om at forblive samarbejdspartner på WTA touren og derudover sikret økonomisk succes for de professionelle kvindelige tennisspillere gennem fastholdelse og inddragelse af adskillige sponsorater og partnerskaber.
Mere information kan findes på mediacom.dk