Med et billede af en halvt fældet skov forsøger Politiken at fortælle omverdenen, at avisens søndagsudgave er blevet væsentlig større.
Men det er en fuldstændig forfejlet kommunikation, der har den modsatte effekt. Det mener medieforsker Preben Sepstrup.
I et indlæg på kforum.dk skriver han følgende:
”Læser avisen ikke sine egne læserdata. Ved den ikke, at avisens overrepræsentation af segmentet moderne-fællesskabsorienteret har et stærkt samfundsengagement vedrørende fx forurenings- og miljøspørgsmål, at de hører til de kvikkeste, når det gælder at orientere sig via nettet.”
Indlægget forsætter:
”Der er vel næppe en læser af Politiken, der ikke føler ubehag ved at være medvirkende til helside efter helside med billeder af fældet skov, for at de kan få mere Lørdagsliv om søndagen. Der skal formodentlig kvalitative og ikke kvantitative argumenter til, hvis den typiske Politiken-læser med børn, karriere og aktivt kulturliv overhovedet skal motiveres til at finde dyrebar tid om søndagen til at læse avis”.
Han mener desuden, at annoncen implicit opfordrer læseren til enten at droppe avisen, dele den med naboen eller bruge nettet.
ac