Bureauerne indrykkede i februar 668 millioner mod 800 i februar 2008. Dette er en tilbagegang på 24 procent i forhold til februar 2008.
Det fremgår af DRRB-tallene at ingen mediegrupper går fri, og alle medier ”bidrager” således til tilbagegangen i den samlede nedgang for DRRB-bureauernes omsætning.
Fagblade (-58 pct.) og Radio (-52 pct.) gik mest tilbage. Derimod holdt både internet/online (-6 pct.) og bio (-6 pct.) næsten niveauet i forhold til 2008.
Efter en samlet nedgang på otte procent i januar er det akkumulerede resultat for årets første to måneder et minus på 16 procent.
Takket være en fantastisk januaromsætning, så er bio og internet de eneste medier med en samlet vækst for årets første to måneder.
I bunden af tabellen ligger dagblade (-32 pct), radio (-41 pct) og fagblade (-52 pct).
– Vi har hele tiden forventet et lavt første kvartal, som traditionelt set er lav-sæson rent prismæssigt. Og mange flere annoncører end normalt har kalkuleret med at få ekstra meget ud af deres penge ved at udnytte dette på grund af krisen, siger administrerende direktør Martin Ove Rasmussen, MindShare, og fortsætter:
– Vi har derfor forventet en kraftigere allokering mod de billige uger mod at volumen ville falde kraftigt i slutningen af februar og marts. Dette billede viste sig tydeligt i januar, som trods alt kun viste et fald på knap otte procent.
– Men pusten er gået meget hurtigt ud af februar, og vi må forvente samme udvikling i både marts og april. Den kraftige reduktion er en konsekvens af både lavere volumen og lavere pris. Man kan sige, at der er blevet permanent lav-sæson, siger Martin Ove Rasmussen.