Reklamebureauet Mensch har ansat den engelske reklamemand Andrew Smart, der har været kreativ direktør hos Bartle, Bogle, Hegarty i London, og som kan pryde kaminhylden med priser fra Cannes Lions, Eurobest, D&AD og Creative Circle.
Andrew Smart har opholdt sig ni år i Danmark, hvor han bor med sin danske kone og børn, men han har fortrinsvis knoklet med internationale opgaver.
– Jeg har både arbejdet for DDB Needham, Robert Boisen & Likeminded, ligesom jeg har haft mit eget bureau The Aid Agency i Danmark. Men selv om jeg efterhånden taler et dansk, som mine børn forstår, har efterspørgslen altså primært været fra udlandet, siger Andrew Smart, der sandsynligvis er efterspurgt på baggrund af Wieden+Kennedys Nike-projekt ”Run London”, samt kampagner for Levis’, Audi og Lego.
Hos Mensch er der glæde over nyerhvervelsen.
– Vi vil først og fremmest gerne have mennesket Andrew, som trods alle sine bedrifter har en skræmmende ydmyg og direkte tilgang til arbejdet. Det er simpelthen en mand, der er objektivt dygtigere end stort set alle andre og alligevel er det stik modsatte af sit efternavn, siger administrerende direktør Bjørn Stene.