NorthSide festival bryster sig som bekendt med at være Danmarks mest bæredygtige festival og af flere omgange demonstreret ”walk the talk”.

Tidligere har man bl.a. gennemført tiltag som en såkaldt ”city sweep”, hvor 50 frivillige gik i kast med at gøre rent i Aarhus’ gader, men også ved helt håndgribeligt at sortere en tredjedel (20 tons) af sit affald under sidste års festival.

Nu er turen kommet til festivalens fadølshaner, hvor festivalgæsterne i år kan glæde sig til at smage en helt ny fadøl, som ikke er en Grøn Tuborg, men en RÅ Tuborg, som er brygget på økologiske råvarer.

– Vi er meget glade for at kunne tilbyde denne økologiske Tuborg fadøl til festivalgæsterne på NorthSide, fortæller Tuborgs Brand Manager, Malin Gardeström.

Et initiativ, der passer som fod i hose, da musik og øl unægteligt er tæt forbundet med hinanden, og i øvrigt et af de initiativer, som blev stillet i udsigt, da Tuborg og NorthSide sidste år indgik en femårig sponsoraftale, som løber frem til 2018.

Den nye økologiske øl vil være tilgængelig som fadøl i langt de fleste barer på festivalområdet, og fra festivalens side håber man naturligvis, at gæsterne vil tage godt imod den nye grønne Tuborg.

– Vi er meget spændte på at kunne præsentere økologisk fadøl for gæsterne i år. Økologi er i den grad på dagsordenen på NorthSide 2014, hvor alle boder vil have mad på menuen, der som minimum skal være 30 pct. økologisk. Så derfor er det fantastisk, at vi nu kan følge trop med Tuborg RÅ og få økologisk øl i hanerne, forklarer John Fogde, talsmand for NorthSide og henviser til, at flere boder i øvrigt enten har et økologisk guld- eller sølvmærke.

NorthSide 2014 afvikles i Ådalen ved Aarhus i dagene 13.-15. juni 2014.