Københavns Borgerrepræsentation vedtog i går, at Den Lille Havfrue får lov at rejse til Kina til næste år, og der får bureauet bag, 2+1 Idébureau, til at ånde lettet op.
På bureauet er følelserne, at afgørelsen blåstempler resultatet af mange måneders hårdt arbejde.
Ud over ide-generering står bureauet også for branding og kommunikationen i forbindelse med den danske deltagelse i Expo 2010 Shanghai.
– Det er en stor lettelse, at afgørelsen omsider er faldet på plads. Det har været både interessant og nervepirrende at følge den politiske og folkelige debat om værdier og havfruens status som kulturelt og nationalt klenodie. Nogle mener, at hun er uerstattelig på stenen på Langelinie, , siger kreativ direktør i 2+1 Idébureau, Mike Lippert og fortsætter:
– Men hun er samtidigt et uerstatteligt blikfang på verdensudstillingen, hvor hun kan være med til at gøre den danske pavillon til en af udstillingens mest besøgte. Tænk hvad det medfører af branding og turisme for Danmark på både kort og langt sigt. Samtidigt er vi glade for opmærksomheden her i Danmark omkring Expo 2010 Shanghai, som næppe havde været så stor uden havfruen.
Mike Lippert understreger, at havfruen sendes af sted som et led i en kampagne for at skabe opmærksomhed omkring Danmark i Kina og internationalt.
Bureauet har tidligere bidraget med både branding, konceptudvikling og kommunikation ved verdensudstillingen Expo 2008 i Zaragoza.
sd