I håb om flere annoncekroner og gladere brugere satser Microsoft nu hårdt på at udvikle en bedre sammenhæng mellem virksomhedens produkter og forbrugernes behov.
Til at løse den opgave har Microsoft søsat en ny enhed, der hedder Consumer Online International, og som får 39-årige Jens Lernø som øverste chef.
Jens Lernø har arbejdet hos Microsoft i næsten 10 år, og siger i en pressemeddelelse:
– For mig har det altid været vigtigt at være online med mening. Indhold og relevans er nøgleordene både for de private og de professionelle. Hos Microsoft har vi haft succes med at gøre vores internetbaserede aktiviteter til en rentabel forretning, simpelthen fordi vi har gjort det relevant for brugerne og effektivt for kunderne.
Med jobbet får Jens Lernø ansvaret for salg, marketing, indhold og forretningsudvikling på tværs af Windows, Windows Mobile, Windows Live, Microsoft Advertising og MSN.
ac