Microsoft Online Services Group (OSG), der dækker over MSN.dk samt Windows Live Messenger, Spaces og Hotmail, styrker sin organisation og har fordoblet antallet af medarbejdere til 30. Senest har divisionen ansat en ny salgsdirektør, Michael Timm Aaberg, der primært har fået ansvaret for at lede annoncesalget og annoncørernes adgang til mere end 4,3 millioner unikke månedlige brugere.

– Vores mål er at blive danskernes foretrukne online medievalg, og med Microsofts nye digitale mediestrategi er vores primære mål at tilbyde både vores forbrugere og annoncører de nyeste og bedste web 2.0 software services. Det kræver en toptrimmet organisation, og den har vi opbygget gennem det sidste år ved at ansætte nogle af de dygtigste interne og eksterne personer til nøglepositioner i henholdsvis OSG salg, MSN og Marketing – heriblandt senest Michael Timm Aaberg, som vi er ekstremt glade for at have fået med ombord, siger Tue Harder Schandorff, direktør for den danske del af Microsoft Online Services Group.

Michael Timm Aaberg startede i Microsofts hovedkvarter i Hellerup 2. januar 2007. Han er uddannet cand.merc. og pt. i gang med en master i Media Management. Michael Timm Aaberg kommer senest fra en stilling som annoncechef på Berlingske Tidende, hvor han blandt andet havde salgsansvaret for Job, Bolig, Rejser og bil. Michael Timm Aaberg har tidligere arbejdet for både IBM og Codan.