Små- og mellemstore danske virksomheder har svært ved at lægge krisen bag sig. Nye tal fra Greens Konjunkturundersøgelse blandt 847 topchefer viser, at mens overskuddet hos Danmarks store globale virksomheder er begyndt at løfte sig med verdenshandlen, står et stort flertal af de mindre og mere hjemmemarkedsorienterede tilbage med fortsatte indtjeningsproblemer, skriver dagbladet Børsen.
Undersøgelsen gennemhuller dermed en udbredt myte om de mindre og mellemstore danske virksomheder som særligt fleksible og dermed kriseresistente og peger på en vigtig årsag til, at bl.a. økonomerne i OECD i dag forudsiger flere år med lavvækst i dansk økonomi.
– Det fremgår stadig mere tydeligt, at hvor de store virksomheder – næsten uden undtagelser – kommer flot ud af krisen, så er der desværre mange små og mellemstore, som stadig har ualmindelig svært ved at tjene penge. Vi har prøvet at hjælpe dem i en periode, men for mange bliver det stadig mere udsigtsløst, siger Nordeas danske topchef Peter Schütze, der også er medlem af regeringens særlige vækstforum.
Børsen side 22-23.