Det danske bureau Spring/Summer, som har Pelle Martin – engang kendt som I AM PELLE i danske bureau-sammenhænge – i spidsen, har så godt gang i butikken, at han ikke tvivler et sekund, da Markedsføring spørger ham om samarbejdet med endnu et internationalt topbrand er ensbetydende med, at ambitionen for Spring/Summer er ved at blive realiseret?

– Ja, vores drøm var at blive internationalt funderet bureau med base i Danmark er den grad ved at gå i opfyldelse, siger Pelle Martin, der udover at være partner i selskabet også er kreativ direktør.

Japanere satser dansk

Han har bl.a. tidligere været en del af In2Media og kreativ direktør for B-Reel i New York, og hans glæde skyldes i denne omgang en netop underskrevet kontrakt med det japanske modebrand Uniqlo, der har gjort opsigtvækkende og utraditionel markedsføring til en del af varemærkets DNA.

– Jeg er lige kommet hjem fra de indledende øvelser i New York i sidste uge, og vi er nu klar til at tage hul på at lave den næste store app for Uniqlo, fortæller en glad Pelle Martin.

Det er i sig selv opsigtsvækkende, at et dansk bureau lander en sådan aftale, men at det så bliver et relativt lille bureau af slagsen, Spring/Summer, kan ikke betegnes som andet end flot.

Uniqlo er således kendt for at være meget progressive digitalt og tænke i nye baner for at markedsføre deres tøj. Andre apps fra koncernen har høstet alt, hvad der findes af international anerkendelse, især Uniqlock og Uniqlo calendar har været svære at komme uden om de senere år.

– Netop de løsninger tager vi udgangspunkt i, og de bliver en naturlig forlængelse op til den store internationale efterårssatsning for Uniqlo. Vi arbejder sammen med Projector fra Japan, som er kommet op med det indledende koncept, og vores opgave består i at lave navigations-koncept, UX og design, fortæller Pelle Martin.

Victorias’s Secret på kundelisten

Selve kampagnekonceptet er en hemmelighed, men i bedste Uniqlo-stil, så er der tale om en i udgangspunktet perifer service, som skal skabe mere glæde i hverdagen. App løsningen udkommer først til vinter sæsonen.

Derudover fortæller Pelle Martin, at selskabets samarbejde med et andet velkendt internationalt brand, Victoria’s  Secret, også kører ”ganske fornuftigt”.

– Vi arbejder også mere med Victoria’s Secret nu, og vores designs af det nye victoriassecret.com går i luften til sommer, siger han.

Herhjemme er Spring/Summer måske bedst kendt for deres samarbejde med virksomheder som FCK, Georg Jensen, YouSee og DBA.