Julehandlen er for alvor gået i gang på internettet, og derfor tegner sig allerede nu et klart billede af, hvad der bl.a. kommer til at ligge under juletræerne i år. Mobiltelefoner og modetøj topper listen, som er baseret på over 70.000 danskeres handel via hjemmesiden engodsag.dk
Udover de absolutte topscorere, mobiler og modetøj, er det oplevelserne, som er i højsædet. Hvad enten der er tale om musik, film, computerspil, bøger eller rejser, så køber vi også i år julegaver på nettet, som ikke blot gør hverdagen nemmere, men som også giver tilværelsen indhold og oplevelser.
Prognosen for årets julegaveindkøb er baseret på 70.000 danskeres handel på nettet. Det svarer til en stor og repræsentativ andel af den samlede danske internethandel.
Også de virksomheder, som lever af at låne penge til folk til at finansiere julehandlen, oplever kronede dage op til jul. Der er en markant vækst i antallet af ansøgninger til firmaer som GE Money Bank og Green Credit, der netop lever af at finansiere danskernes forbrug op til jul. På den måde ser det altså ud til, at danskernes juleforbrug også i år vil slå alle rekorder, men at det samtidig vil komme flere end vanligt til gode i kraft af den velgørende shopping-mulighed.
Det køber vi i år på nettet – top 10 på engodsag.dk
1. Mobiltelefoner
2. Dametøj
3. Herretøj
4. CD’er
5. DVD-film
6. Parfume
7. Elektronik
8. Bøger
9. Computerspil
10. Rejser.