Mobilselskabet Sonomio langer i en reklamevideo ud efter resten af mobilbranchen, der beskyldes for
uærlighed, men nu er selskabet selv blevet prügelknabe i diverse debatfora, heriblandt på Markedsforing.dk.
Hvad skyldes det? Jo, gamle visdomsord står i kø: Man skal feje foran sin egen dør, før man fejer foran andres, eller den anglofile version: ”If you’re gonna do the talk, you better walk the walk”.
Og det lader ikke til, at Sonomio helt har lært lektien.
Selskabet beskyldes i hvert fald for skjult markedsføring.
Eksempelvis her.
Her har en person med tilknytning til virksomheden oprettet et indlæg, hvor der gøres opmærksom på videoen, der kritiserer mobilbranchen og samtidig reklamerer for Sonomio. Uden at fortælle, at den virkelige afsender er Sonomio.
Og det er ikke helt i overensstemmelse med Markedsføringslovens paragraf 4.
– Hvis en person får betaling for at reklamere for et produkt i et debatforum, på en blog, i sociale medier eller lignende, så skal det oplyses, siger Glennie Boetius Petersen, jurist hos Forbrugerombudsmanden.
Hvis personer således modtager betaling eller andre fordele for at omtale eller på anden måde markedsføre en erhvervsdrivende, skal det fremgå klart og tydeligt.
Glennie Boetius Petersen oplyser videre, at det er virksomheden, som er forpligtet til at gøre afsenderen (den, der får penge for at reklamere) opmærksom på, at vedkommende klart og tydeligt skal oplyse, at han/hun modtager betaling.
Der skulle med andre ord have stået under navnene i diverse debatfora, at afsenderen fik betaling af Sonomio.
Sonomio: Ikke skjult reklame
Hos Sonomio erkender salgschef Tage Rasmussen, at det er personer med tilknytning til mobilselskabet, der via diverse debatfora har forsøgt at sprede videoen så bredt som muligt, men han afviser, at der er tale om skjult reklame.
– Ingen, der ser videoen, kan være i tvivl om, at Sonomio er afsenderen, siger han.
Han mener, at Sonomio blot har gjort, hvad alle andre store teleselskaber og virksomheder gør, når de kaster sig over viral markedsføring.

– De hyrer bloggere og lignende til at sprede deres budskab, men det er helt uoverskueligt for et lille firma som vores, hvis vi skulle gøre det, så vi overlod det til vores kommunikationsbureau (SHRPA red.), siger han.
Er det ærligt?
– Ja, det synes jeg. Det er ikke i nærheden af at være skjult reklame. Vi forsøger jo ikke at sælge et produkt, men gøre opmærksom på vores film, der handler om den manglende ærlighed i mobilbranchen, forsvarer han sig.