Danskerne har fået øjnene op for mobilen som deres nye shoppingkurv, og salget runder en milliard om to år.
Sådan lyder forudsigelsen i undersøgelsen ”Mobilshopping 2011”, som webbureauet Dwarf har gennemført i samarbejde med Userneeds.
På baggrund af besvarelser fra 2.900 danskere kortlægger den markedet for applikationer, hvilke produkter danskerne vil købe fra mobilen samt det samlede marked for mobilshopping.
– Din smartphone er altid tændt, ved hånden, online 24 timer i døgnet og ved præcis, hvor du befinder dig. Det er bekvemt og i takt med den teknologiske udvikling også nemt, siger Peter Grønne, partner i Dwarf.
Undersøgelsen viser, at udbredelsen af smartphones vokser eksplosivt. Mens 33 pct. af os slæber rundt på en smartphone i dag, så forventer 80 pct. af dem, der vil udskifte deres mobiltelefon, at anskaffe sig en smartphone næste gang. Det betyder, at 80 pct. af danskerne over 18 år vil have en smartphone om tre år.
Mange danske webshops er ikke optimerede til mobiltrafik og de apps, som danske virksomheder har, fungerer i dag snarere som et visitkort end som en salgskanal, vurderer Peter Grønne.
– I dag konverterer trafikken til webshops fra mobiltelefoner i snit fem gange dårligere fra besøg til køb end generel trafik. Det skyldes primært den dårlige brugeroplevelse, når man navigerer fra en mobiltelefon, siger han.
Undersøgelsen viser dog også, at ikke alle skal gribe mobil handel an på samme måde.
Hvis virksomheden sælger et produkt eller en ydelse, hvor kontaktfrekvensen er høj, vil en applikation i de fleste tilfælde være den mest effektive løsning. Det kan være salg af fastfood, dagligvarer, bankydelser eller kommunikation på daglig eller ugentlig basis.
– Hvis kontakten er mindre hyppig, er sandsynligheden for, at brugerne henter en app eller husker, at de har den, for lav. Så er det bedre med en mobiloptimeret webløsning, hvor brugerne i situationen kan komme i kontakt med virksomheden og foretage de nødvendige transaktioner eller hente de nødvendige informationer, siger Peter Grønne.
Dwarf har sammenfattet 10 gode råd til den mobile købmand i det gratis
whitepaper Mobilshopping 2011.