To velkendte modemærker herhjemme, Jackpot og Cottonfield, rykkede i går ind med hver sin afdeling i de 79 Kvickly varehuse over hele Danmark.

Dermed skrives der et nyt kapitel i såvel dansk mode som dansk dagligvarehandels historie, lyder det i en pressemeddelelse.

De to mærker er nemlig hidtil udelukkende blevet solgt i stormagasiner og modebutikker på dyre strøg i Danmark og udlandet.

Det er designerne fra den hidtidige ejer, IC Company, der har skabt den første kollektion, som kan opleves fra søndag i Kvickly, og det bliver også dem, der kommer til at skabe de kommende kollektioner. Der vil være fire hovedkollektioner om året, og hver anden uge vil der komme nye varer ud i afdelingerne i Kvickly.

– Vi ved, at vores kunder efterspørger kendte mærkevarer, høj kvalitet og dansk design. Det er præcis det, vi nu kan tilbyde ved at bringe Jackpot og Cottonfield nærmere kundernes dagligdag. Og så kan den moderne og bevidste forbruger samtidig kan spare tid og penge, lyder det fra konstitueret kædedirektør Anne-Marie Navarro fra Kvickly i PR-skrivet.

jml