Krisen i modebranchen betyder også færre udstillere under den københavnske modeuge – cirka 10 pct. færre udstillere. Det går især hårdt ud over de nye og up-and-coming designere og virksomheder, vurderer Peter Fenger Selchau, direktør i Exihibition Professionals.
– Deres chancer for at slå igennem er meget, meget ringere, siger han. ”Eksempelvis har de jo svært ved at få kassekreditter.”
Det færre antal af udstillere kan også forklares med, at mange nye modeskabere og producenter ganske enkelt er lukket eller fusioneret med andre på grund af krisen. Almindelighed påholdenhed med markedsføringen under krisen er naturligvis også en forklaring.
Den svage svenske krone, der gør det dyrt for svenske designere at udstille i København, er med til at presse Copenhagen International Fashion Fair (CIFF), som modeugen officielt kalder sig.
Børsen side 8-9.