MSN Danmark nu gør op med den vanlige portaltankegang og fokuserer indholdet i fem indholdskanaler mod tidligere 19. Danmark er foreløbig det første land, hvor man forsøger sig med den nye struktur.
– Internetbrugerne i dag er langt mere målrettede, end da de fleste portaler blev designet – inklusiv MSN, siger Jens Storm Lernø, Country Manager, MSN Danmark i en pressemeddelelse. Han oplyser, at MSN derfor har vi taget konsekvensen og lavet om på hele deres portaltankegang, så indgangen til indhold og tjenester fremover vil være mere målrettet og præcis. I et internt analysearbejde af brugeradfærden hos MSN i Danmark fandt man blandt andet ud af, at mange af kanalerne ikke havde et tilfredsstillende besøgstal, simpelthen fordi udbuddet af muligheder var så stort, at brugerne ikke kunne tage stilling til indholdskanalerne. I stedet blev trafikken styret via forsidehistorierne.
– Når udbuddet bliver for stort, kan vi se, at brugerne i stedet benytter forsidehistorierne som deres indgang til det, der ligger bagved. Vi vil stadig have dem til at bruge forsiden, men ønsker samtidig også at skabe et mere præcist billede hos brugerne om, hvorfor de benytter MSN. Derfor er det vores tro, at fokus på kun fem kanaler vil give flere trofaste brugere, der også går efter indholdet på kanalen og ikke kun navigerer efter forsidehistorierne, siger Jens Storm Lernø.