”Musik som middel til vækst” svarer vel nærmest til at power-nappe sig til visdom, ikke? Nej, mener musikzonen, der den 2. september afholder en konference bygget over den grundlæggende påstand, at ”når musik kobles sammen med andre produkter og brancher, skabes vækst, øget branding og udvikling.”
Musikzonen, der er en organisation under Økonomi- og Erhvervsministeriet, arbejder med innovation omkring musik og netværk mellem den traditionelle musikbranche og andre erhverv/industrier. Så det er ikke overraskende, at musikzonen selv mener, at virksomheder bør udforske mulighederne i at koble musik sammen med helt andre produkter.
Og det gør Anne Thomas, chief analyst hos Innovation Lab også.
– Musik handler om identitet og relationer. Hvis en kvinde ser en kjole i et vindue, er hun måske ikke så tilbøjelig til at tage et billede af den og dele det med veninderne. Men hvis der er en tag, der giver hende adgang til et stykke musik, er hun måske mere tilbøjelig til at dele billedet af kjolen og musik med veninderne. Her er musikken er ekstra værdi ved kjolen, og her ligger en kommerciel mulighed, siger Anne Thomas, der er en af hovedtalerne på arrangementet.
Anne Thomas mener også, at brugen af musik som en del af markedsføringen vil finde nye veje på eksempelvis Facebook, hvor segmenterings- og kommunikationsmulighederne endnu ikke er udnyttet:
– Musik er en oplagt mulighed, hvis virksomheder vil anvende de sociale medier kommercielt. Tidligere var indholdet af fx Facebook ganske trivielt, men hvis man på en relevant måde kan udnytte musikkens særlige evne til at signalere identitet og styrke et fællesskab, øges de sociale mediers værdi for både virksomheder og brugere.
Læs mere om
arrangementet. Konferencen varer fra 09.00 til 16.00