Bilproducenten BMW, som er en af de store officielle sponsorer ved OL i London, har med en flåde af Mini’er med OL-logo stået for en del af transporten af de mange idrætsfolk, officials og VIP’er rundt i London og omegn under OL.
Men med et snedigt kunstgreb er det også lykkedes BMW at få sit Mini-brand gjort synligt inde på selve det olympiske atletikstadion – et område som ellers per tradition og ifølge alle regler skal være absolut brand- og reklamefrit område.
BMW har nemlig fået lov til at benytte tre specialbyggede og fjernstyrede Mini’er – som er omkring ¼-del af størrelsen på de ”rigtige” Minier – til at fragte diskos-skiver, kastespyd, hammere og kugler frem og tilbage på området.
De tre små Mini Mini’ er blevet et stort hit blandt publikum på det store stadion i det østlige London, skriver adage.com, som har spurgt Steve Martin, CEO hos M&C Saatchi Sport & Entertainment, om hvordan det kan være, at BMW er sluppet af sted med dét stunt.
– Mini’erne har været en overraskelse på et område, som ellers skal være helt frit for reklamer og brands. Men Mini er et ikon i Storbritannien, og det tror jeg er årsagen til, at de er sluppet af sted med det. De får folk til at smile, siger han.
De tre Mini Mini’er arbejder i fire-timers holdskift i løbet af legene og styres af officials, som er specialtrænede i at manøvrere de små fjernstyrede maskiner. Bilerne er fremstillet i England og har specialbygget mini-soltag, så de kan rumme atleternes spyd, diskos’er osv.
Se Mini Mini’en i aktion her.