Hvordan skaber de sociale medier top- og bundlinje for virksomheder? Det svarer Jacob Mouritzen, Mindshare, Julie Daugaard, Carat, Mette Frøkjær Hansen, Podio, og forbrugerpsykologen Anders Colding-Jørgensen på i Jyske Bank tv-indslaget fra Beyond Social eventen på Aarhus Universitet.

– Massekommunikation bliver dyrere og dyrere, mener Jacob Mouritzen, fordi man skal op i frekvens for at opnå samme resultat, hvilket er en af grundene til, at mobilen og tabletten og vejen ud på de sociale medier er løsningen.

Julie Daugaard foldede begrebet Superfans ud – det er de måske 5 eller 10 pct., der virkelig træder i karakter for deres foretrukne brands.

Forbrugerpsykologen Anders Colding-Jørgensen var ”modpolen” til de tre SoMe-begejstrede talere. Det er fortsat pris, tilgængelighed og produktkvalitet, der er driverne for forretningen, også på nettet, mener Colding-Jørgensen.

Se Jyske Bank tv-indslaget her.

Er du interesseret i de nyeste tanker om Mobile, så læs mere om Mobile Copenhagen her.