Nu går Nationalbanken ind i kampen for at bevare et betalingssystem i Danmark, som er billigt og effektivt, skriver Jyllands-Posten.
Det sker ved at nedsætte et betalingsråd, hvor en kreds skal blive enig om fremtidens betalingsstruktur og dermed også fremtidens dankort.
– Danskerne er vilde med deres dankort, og sandsynligheden for, at det overlever, er blevet større med Nationalbankens nedsættelse af betalingsrådet, siger Henning N. Jensen, seniorpartner i PlusCon og tidligere chef for såvel dankortet som PBS.
Nationalbanken er ikke bleg for at indrømme, at man er vild med dankortet.
– Vi synes, dankortet er et godt, billigt og effektivt betalingskort, siger Karsten Biltoft, underdirektør i Danmarks Nationalbank, til avisen.
Det er endnu uvist, hvem der kommer til at sidde i rådet, men oplagte bud er bankernes interesseorganisation, Finansrådet, og Forbrugerrådet.
Sidstnævnte har i flere år kæmpet for netop et betalingsråd:
– Derfor er vi selvfølgelig glade for, at Nationalbanken nu nedsætter rådet, fordi det er vigtigt at bevare dankortet, siger Vagn Jelsøe, afdelingschef i Forbrugerrådet.
– Bankerne slår sig selvfølgelig i tøjret, fordi de synes, de tjener for lidt på dankortet i forhold til deres egne betalingskort. Derfor har de ingen interesse i, at dankortet fortsætter som det førende betalingskort, men det har forbrugerne, siger han.