Salget af Amagerbanken ser ud til at være sværere at føre ud i livet end først antaget. Det erfarer Berlingske Business.
En række højtstående kilder i den danske finanssektor forklarer, at eventuelt interesserede banker frygter, hvor meget godt der er tilbage i den slikpose, som den sunde del af Amagerbanken ellers var.
Berlingske Business erfarer samtidig, at de andre bankers filialer på Amager har usædvanligt travlt med at kapre nye kunder, og efter forlydender skulle der i enkelte tilfælde være så meget tryk på, at der er ugelange ventetider på at få en aftale i banken.
Amagerbankens administrerende direktør, Steen Hove, erkender, at kundemassen er blevet mindre.
– Man kan jo ikke lyve sig fra den kendsgerning, at der har været en vis kundeafgang, siger han. Det kan gøre det sværere at få salget af Amagerbanken til at gå igennem.