Netdoktor overlevede med nød og næppe dotcom-tiden, men siden er det støt og roligt gået fremad.
2007 bød på en vækst i omsætningen på over 40 procent og et overskud på knap 600.000 kroner.
Ifølge selskabet selv skal tallene ses i lyset af, at der i løbet af året samtidig blev investeret mange penge i udvikling af www.netdoktor.dk.
– Vores kurve er hele tiden opadgående. Væksten har været fænomenal og er i høj grad båret frem af, at lægemiddelindustrien nu for alvor har fået øjnene op for mulighederne i online markedsføring,” siger Rikke Esbjerg, administrerende direktør for Netdoktor Media.
Omsætningen kommer fra to forskellige forretningsområder. Det ene omhandler rådgivning inden for sundhedskommunikation eller produktion af materiale til andre selskaber som eksempelvis nyhedsbreve og hjemmesider.
Det andet er annoncering på netdoktor.dk og på Netdoktors Babyklub, der har mere end 500.000 månedlige brugere.
– Rådgivning af og produktion til andre tegner sig for cirka 30 procent af vores omsætning, mens annonceringsdelen tegner sig for cirka 70 procent af omsætningen,siger Rikke Esbjerg.
Hun forventer, at den stejle vækstkurve vil fortsætte på trods af den forventede recession.
sm