Selskabet meldte i går ud i optimistiske toner omkring forventningerne til det kommende regnskabsår, men Netdoktor er reelt store vanskeligheder med fortsat at finansiere driften, skriver Børsen.
Den danske dotcom, der for blot to år siden blev vurderet til at være knap seks mia. kr. værd ved en børsintroduktion, leder nu desperat efter nye midler til at fortsætte. Selskabet indsendte i går knap to måneder for sent regnskab for regnskabsåret, der sluttede 31. marts 2001. Det viser et dundrende underskud på 213 mio. kr. mod et minus på 77 mio. året før. Det er ud af en omsætningen på 23 mio. mod fem mio. året før.
Det blodrøde regnskab fra sidste år er dog langt fra Netdoktors største problem. Værre er det, at selskabets hovedinvestor, den multinationale venturefond Apax Partners, reélt har smækket kassen i for yderligere finansiering. Apax indskød i foråret 38 mio. i Netdoktor. Men heraf er kun ca. 22 kommet til udbetaling.