Creative Circle har forladt teenage-alderen og har rundet de 20 år. Født som ”Guldkornet” har denne fornemme pris siden 1992 hædret den ypperligste kreativitet, men fokus har ændret sig, ganske som hele bureaubranchen har udviklet sig.
Vi har spurgt juryformanden David Asmussen, primært ansvarlig for ”advertising”, om han vil pege på en retning i årets indsendelser?
– Jeg synes bl.a., at vore selfpromotional kategorier er en succes, både i antal af indsendelser og kvalitet. Kristoffer Gandsagers case for ham selv er fx en af de inspirerende cases, vi kreative ellers var gået glip af, hvis ikke vi havde haft kategorien i CCA, indleder David Asmussen.
– De mange kategorier betyder også, at shortlisten afspejler årets niveau – det er faktisk ganske højt – og giver både kreative og kunder muligheden for at se alt det fremragende bureauarbejde.
Vi lader Halbye Kaag JWT ligge for en stund. ”Årets reklamebureau” skal uddybes, men ikke af denne juryformand. Den kreative chef Simon Wooller er mere relevant og taler ud lidt senere. Tilbage til David Asmussen, stadig som juryformand.
Generelt et meget højt niveau
Kig en stund forbi the Usual Suspects?
– Enig, det er ofte de mest modige ideer, dem med små budgetter, en lokal vinkel, eller attitude, der ikke ville gå i Cannes, Clio mfl., vi ofte inspireres mest af. Se fx ”Kaninen Claude” eller de fornemme ”TrueAward” annoncer. Spændende og modig tilgang til kommunikation.
– Og så er der de mest imponerende, fx Martin Werner og Bacons film for den Den Norske Bank (DNB) med en knivskarp og lun George Clooney og danske Julie Agnete Vang Christensen i hovedrollerne. Den film er nærmest helt forbigået af pressen – dog ikke Markedsføring – men heldigvis var juryen opmærksomme på kvaliteterne.
Den brede pensel?
– De indsendte arbejder har i år generelt et meget højt niveau, og case-materialet, det har nået et internationalt niveau. Samlet indtryk: Det tegner godt for branchen. De seneste år har de danske bureauer nemlig ikke investeret i selve case-materialet. Så selvom bureauerne også tidligere har formået at skabe ideer af international klasse – er de blevet forbigået i international sammenhæng.
– Det ser heldigvis ud til, at vi er ved at have lært lektien, og det giver håb for fremtiden, og at vi, på sigt, indhenter svenskerne. ”Anthon Berg” og ”Only Liberation” er to eksempler på, at det allerede er lykkedes.
Er der en tendens?
– Den største tendens i år er et fornuftigt overlap på tværs af kategorier. Kampagnerne er godt designede, de er digitale og bevæger sig på tværs af platforme. Det afspejler sig så også i, at reklamebureauerne sidder tungt på de kampagne-orienterede digitale kategorier, slutter David Asmussen.