Nikes Olé 3-D online fodboldspil bliver i sommer en integreret del af MSN Messenger i et projekt mellem Nike og MSN. Spillet vil blive lanceret på alle markederne den 10. juni og skal skabe opmærksomhed om Nikes Olé fodboldkampagne hos brugerne. Spillet bliver markedsført via en målrettet reklame på MSNs netværk, og vil blive vist på 11 markeder i Europa.
Spillet, som fungerer via MSN Messenger, er baseret på et fodboldspil til flere deltagere. Spillet som også er en del af www.nikefootball.com, bruger nogle af verdens bedste spillere som Thierry Henry, Ronaldo, Luis Figo, Ruud van Nistelrooy, Francesco Totti og Roberto Carlos. MSN Messenger Nike Olé er et spil, som kun virker på MSN Messenger, hvor brugerne kan invitere deres venner til at deltage via deres samtaler.
Online-initiativet er et led i en større integreret mediekampagne, der skal skabe opmærksomhed om Nikes Olé-kampagne. Promotion af spillet vil blive understøttet af MSN Hotmail og MSN Messenger samt reklamer på MSN.dk.
– Vi skal skabe nye, spændende løsninger for effektivt at nå ud til vores fodboldpublikum. Det er spændende at samarbejde med MSN for at nå brugerne af MSN Messenger, og vi er overbevist om, at dette vil sikre synliggørelse af spillet i hele Europa. Vi tror på, at medtagelse af denne unikke digitale oplevelse i vort mediemix vil tilføre ægte værdi til vores integrerede Olé-kampagne, siger Nike EMEA Digital Brand Director, Emily Brew,