Eksperter regner med, at 150.000 danske kvinder døjer med stress-inkontinens, der viser sig ved, at man ikke kan holde på vandet, når man anstrenger sig. Trods sin store udbredelse er det en tabubelagt lidelse, hvor der hidtil har været begrænsede muligheder for medicinsk behandling.
To af verdens førende medicinalvirksomheder, Eli Lilly og Boehringer Ingelheim, vil nu lancere et nyt lægemiddel mod stress-inkontinens i Danmark.
De har valgt fynske Nørgård Mikkelsensom samarbejdspartner.
– Vi har gennem årene haft en række medicinalkunder, og det nyvundne budget er en vigtig brik i vores strategi om at blive en stærk, synlig spiller på medicinalområdet, siger direktør Erik Laumand fra Nørgård Mikkelsen. Som et led i denne strategi ansatte bureauet sidste år kontaktdirektør Hanna Lilienfeldt Schierbeck, der har mange års erfaring med lægemiddelkommunikation for store medicinalvirksomheder.