Nordea Banks danske marketingdirektør Nanna Baht-Hagen bekræfter, at aftalen med Ogilvy er opsagt, og at udbudsrunden er i gang. Fem bureauer – inklusive Ogilvy selv – er inviteret med, og der ventes en afgørelse inden for et par måneder.
Samarbejdet med Ogilvy har ellers været stabilt siden fusionen, der skabte Nordea, tilbage i 2000, men nu er det blevet tid til at få nye vinkler på bankens markedsføring.
– Rent strategisk bevæger Nordea sig ind i en ny fase i øjeblikket. Vi har fået ny koncernchef, vi arbejder med en vækststrategi og med nye værdier. Så vi har vurderet, at det var det rigtige tidspunkt at få nye impulser ind – eller nye øjne på, om du vil, siger Nanna Baht-Hagen.
Hun vil ikke over for Markedsføring afsløre, hvem de fire øvrige bureauer i pitchen er, men hun understreger, at der ikke er tale om dramatik eller uoverensstemmelser i forhold til Ogilvy.
– Slet ikke – og Ogilvy er jo også med i pitchen, siger hun.
Storbankens samlede nordiske budget, som nu er i spil, vurderes forsigtigt af kilder i branchen til at ligge pænt op i det trecifrede millionbeløb.
Men hvis vi skal holde os til de autoriserede tal, så indtager Nordea med et registreret medieforbrug på lige omkring 63 mio. kroner en 17-plads på Gallups Adfact-liste over de største danske annoncører i 2006.
De 63 mio. kr. er listepriser men dækker altså kun Nordea i Danmark og skal således formentlig ganges med fire, hvis man skal danne sig et billede af det samlede nordiske budget, som altså nu er i udbud.
sit