Den nordiske finanskæmpe, Nordea, flytter i stadig stigende grad annoncekroner over til de netbaserede medier.
– Det er rigtigt, at vi flytter flere penge fra de traditionelle medier over i elektronisk markedsføring. I år har vi en målsætning om, at 10-15 pct. af vores media-spend skal være elektronisk, siger Philip Wegloop, der er ansvarlig for bankens elektroniske markedsføring og grafisk design på nordisk plan.
Norske kampanje.com skriver, at banken forventer at bruge 25 pct. – altså hver fjerde annoncekrone – på elektroniske medier i 2009.
Det tal er ifølge Philip Wegloop måske en smule for ambitiøst allerede for 2009, men han fortæller, at bankens aktiviteter på området revurderes løbende, og han er ikke i tvivl om, at den relative andel af bankens elektroniske markedsføring vokser i de kommende år.
– Vi har et princip om, at vores online markedsføring skal tænkes strategisk ind i helheden og ikke bare kobles på som en ”smuk eftertanke”, siger han.
Nordea søsætter således i øjeblikket en række pilotprojekter – bl.a. omkring søgeordsmarkedsføring – som bruges til at generere leads og i så høj omfang som muligt direkte salg.
– Vi arbejder meget med at sende mindre speedbåde af sted i stedet for store supertankere, for det giver os langt bedre muligheder for at lære af vores erfaringer, uden at ressourcerne er spildt, siger Philip Wegloop.
Den seneste speedbåd blev sat i søen i denne uge og er målrettet de unge mellem 18 og 28 år og kan ses på
Nordeas hjemmeside.