Fra Kampanje i Norge:

  1. Reklametalent håndplukket til Accenture i New York: ”Frygtindgydende”
  2. Norsk reklamechef om verdens strengeste reklamelov: – Flovt for os som branche
  3. Polestar lægger sig fladt og ændrer reklame

1: Reklametalent håndplukket til Accenture i New York

Sollin Sæle, som i disse dage arbejder som kreativ på det norske reklamebureau Anorak, er blevet hentet til Accenture Song i New York. 

”Det er dritgøy! Jeg var i New York og fik en mail fra en af de bedste kreative ledere i verden, Jason Kreher, hvor han skrev, at han ville arbejde med mig. Jeg sov ikke den nat overhovedet. Jeg vidste ikke, hvad jeg skulle gøre, for jeg trives i Anorak. Jeg vidste ikke en gang, hvordan han kunne vide, hvem jeg var, siger Sæle til Kampanje.

Sæle har den seneste tid gjort seg bemærket med kampagner som Grünerløkka-kampagnen #beholdoslo og senest sølv i talentkonkurrencen Young Lions i Cannes. Til dem, som kom med jobtilbud, har Sæle først svaret, at hun ikke ønsker at arbejde i en ”vaskemaskine, hvor man trykker på et program og får det ud, man forventer”.

Er du medlem?

Vi leverer nyheder af høj journalistisk kvalitet. Helt gratis til alle. Men nogle gange vil vi gerne forkæle vores medlemmer lidt ekstra. Derfor skal du logge ind for at læse denne artikel eller oprette dig som medlem.