Salgssamarbejdet Nordisk Radio Reklame, der bl.a. består af SBS-stationerne Voice og Radio 2 samt de jyske lokalradioer, er på vej til at gå i opløsning, erfarer Markedsføring.
Splittelsen i samarbejdet, der er ejet af SBS Radio, er blevet en realitet efter SBS har meldt ud, at de går efter at få et landsdækkende sendenetværk med de to kanaler Voice og Radio 2. SBS har fornylig indgået en aftale med Power FM i Åbybro, som har skiftet navn til The Voice. En lignende aftale har SBS lavet med VLR i Vejle. Med den nye strategi er SBS gået i gang med at konkurrere ned deres samarbejdspartnere i deres eget dækningsområde, og det har sat netværket under stærkt pres.
Både Talpa og Berlingske arbejder i kulisserne på at skabe deres landsdækkende netværk med de jyske lokalradioer. Den kommercielle radiokamp er nemlig primært en kamp om de jyske lyttere, som i årevis har lyttet kommercielt i modsætning København, hvor Danmarks Radio står meget stærkt.
Ifølge Jyllands-Posten er det Berlingske Officin, der står bag bl.a. Berlingske Tidende og Århus Stiftstidende, i konkrete forhandlinger med radiostationer om etablering af et samarbejde eller selskab, som skal stå for salg af landsreklamer til radiokanaler. Men også Talpa, der med Radio 100 FM, dækker Storkøbenhavn og Århus, er også i gang med forhandlinger om at skabe et nationalt salgsnetværk.
Umiddelbart kunne Talpa være en god samarbejdspartner for Berlingske, der har ejerskab af lokalradioer i Slagelse (SLR), Esbjerg (Radio Victor) og Kolding (Skala). Mod det taler, at Berlingske Tidende forleden indgik en aftale om at levere nyheder til The Voice og Radio 2, og at Berlingske Tidende har en ambition om inden for et par år at komme til at drive en radiokanal i hovedstadsområdet.
Et andet scenarium kunne være, at Talpa går sammen med de dagbladsejede stationer ANR i Nordjylland og Radio 3 på Fyn. ANR er ejet af Nordjyske Stifttidende og Radio 3 af Fyns Stiftstidende. Det netværk vil give dækning i de fire største byer, men ingen tilstedeværelse i Sønderjylland og Esbjerg.
Et tredje scenarium kunne være, at ANR og Radio 3 valgte at gå sammen med Berlingske i et selvstændigt salgsnetværk, der dermed vil dække hele landet uden København. De tre parter har tidligere arbejdet i annoncesamarbejdet Metropol, der talte de fire stiftstidende og Berlingske Tidende.
Den sidste mulighed kunne være, at Nordisk Radio Reklame, har eksisteret siden 1996, alligevel ikke bliver sprængt. For det taler, at samarbejdet stadigvæk genererer store indtægter til de jyske radioer og der er et års opsigelse på samarbejdet. jür