I en tid, hvor reklamebranchen bløder, er overleverne dem, der finder nye måder at tilbyde kunderne kommerciel kommunikatation, der er værd at bruge penge på. 
I Aalborg har de to bureaufolk, Esben Aaby og Jasper Dyg, taget konsekvensen af udviklingen og slået sig sammen for at tilbyde strategisk kommunikation og PR til kunderne.
– Vi er vores samarbejdspartneres kommunikations- og PR-afdeling, og vi arbejder så tæt sammen med dem, at vi i flere tilfælde sidder i deres virksomhed og udfører opgaverne. Verden er alt for kompleks i dag til, at vi kan formidle en virkelighed, som vi ikke er en del af, fortæller Esben Aaby, der siden januar 2010 har drevet Aaby Kommunikation.
Det nye sort…
Det lille bureau deler adresse – og kunder – med netværksbureauet Det nye Sort, der holder til i Kattesundet i Aalborg.  
– Mange af de mere traditionelle reklamebureauer lever stadig i fortiden, hvor man fik den gode ide for ideens skyld. Men den gode ide er ikke særlig god, hvis den ryger lige hen over hovedet på målgruppen. Derfor er vores udgangspunkt også at lave vedkommende kommunikation frem for farvelade og ballade, siger Jasper Dyg.
Tidligere har Esben Aaby og Jasper Dyg arbejdet som tekstforfattere og konceptudviklere på forskellige store aalborgensiske bureauer som Dafolo Marketing, 9000 Lux, SHRPA og Clienti, hvor de har været både kollegaer og konkurrenter.
– Esbens og mine veje har krydset hinanden flere gange siden 2007. Vi har mange ens kompetencer, men vores menneskelige egenskaber og temperamenter er forskellige, så vi ser et utroligt stort potentiale i at komplementere hinanden, fortæller Jasper Dyg, der nu er en del af Aaby Kommunikation. 
– Vi har mange gange været i bureaukonkurrencer om de samme opgaver. Kunderne har altid fået den optimale løsning, uanset hvem der vandt. Det vil vores samarbejdspartnere også være sikre på at få fremover, men nu behøver de ikke at vælge imellem os to, slutter Esben Aaby.