Mens diskussionen om de danske fondes skatterabatter og manglende donationer bølger, har en af landets rigeste fonde, Novo Nordisk Fonden, lagt en ny strategi, som skal sætte turbo på udbetalingen af forskningsstøtte.
I 2011 udbetalte Novo Nordisk Fonden, der ejer kontrollerende aktieposter i Novo Nordisk og Novozymes, 450 millioner kr. i støtte til forskning på universiteter og hospitaler. I 2014 er målet 875 millioner kr.
– Hovedtemaet er at katapultere forskningen inden for udvalgte områder af biomedicin og bioteknologi op i den absolutte verdenselite. Hvis Danmark skal kunne markere sig inden for forskning, er det vigtigt, at vi gør endnu mere for at tiltrække internationale topforskere. Derfor målretter vi nu nogle særligt attraktive stipendier med store driftsmidler til forskning. Ambitionen er at tiltrække udenlandske topforskere til Danmark ved at tilbyde dem langsigtede muligheder og finansiering, som de ikke kan få andre steder, siger Birgitte Nauntofte, adm. direktør i Novo Nordisk Fonden.
I løbet af kort tid annoncerer fonden derfor de første af en række stipendier med navnet The Novo Nordisk Foundation Laureate Research Grant Programme i det anerkendte tidsskrift Nature. Hvert enkelt stipendium er på i alt 40 millioner kr. fordelt over syv år.  Samtidig øger Novo Nordisk Fonden bevillingerne markant til en række af de områder, som fonden i forvejen støtter, ligesom fonden udvider med nye forskningsområder.