Novo Nordisk betaler millioner til læger som en del af markedsføringen og ligger helt i top i USA med lægemidlet Victoza. Nu er koncernen klar til global åbenhed.
Det skriver dagbladet Børsen.
– Vi er i en industri, som er omgærdet af særlig interesse, (…), og det er vigtigt, at der er åbenhed om det pengeflow, der foregår mellem leverandør og beslutningstager, siger Mike Rulis, kommunikationschef i Novo Nordisk, bl.a. til avisen.
For Novo Nordisks aktiekurs er Victoza og opfattelsen af lægemidlet blandt de amerikanske læger af stor betydning, da Victoza er en væsentlig del af medicinalkoncernens samlede salg.
I 2013 solgte Novo Nordisk Victoza for 11,6 mia. kr. Ifølge investeringsbanken J.P. Morgan vil det øges til 13,1 mia. kr. i 2014 og 14,7 mia. kr. for 2015 eller knap en femtedel af den samlede diabetesforretning.
Børsen