Den store konference SXSW2013 Interactive er i fuld gang i Austin. Det er den festivalen, hvor ”teknologi” og ”kreativitet” mødes hvert år for at udveksle ideer, og diskutere, ”hvordan fremtiden ser ud”.

Vi har fået en kommentar fra Digital Creative Director hos Wibroe, Duckert & Partners, Thorkild Bjerre, der er til stede på konferencen:

– Årets SXSW er selvfølgelig præget af diverse keynotes med visionære start-up succeser som Elon Musk, der udover at have startet Tesla Motors, er i gang med at kommercialisere rumrejser. Men en af de ting der går igen i de ”talks”, jeg har set på SXSW, er at teknologien er blevet folkelig. Det sker nu, siger han.

Folkelig?

– Folk lever i den digitale nutid og har for længst gjort apps, online communities, e-shopping og sociale platforme til en fast del af deres hverdag. Den store udfordring for marketingafdelinger i dag, er at de skal tænke innovation og teknologi ind i deres kampagner, hvis de vil møde forbrugerne på platforme, der er relevante.

– For forbrugeren er rejsen fra offline til online foregået helt naturligt, og de forventer, at virksomheders bevægelse imellem den digitale og fysiske verden er lige så sømløs, som den de kender fra deres hverdag. Beskeden fra SXSW er, at digital ikke længere bare må være et flueben på marketingplanen. Det skal være den centrale del af briefen.

– Folk er blevet superbrugere, og de forventer, at du forstår, hvilken relation dit produkt skal have med dem – på platforme hvor innovation er lige så vigtig som kommunikationen. Fordi hvis du ikke gør det, så gør nogle andre.

Thorkild Bjerre sender disse trends hjem fra SXSW2013, virksdomheder bør tænke over, inden den launcher den næste kampagne.

1: Foregår din storytelling på de rigtige platforme?

– Begrebet tid skal fortolkes interaktivt, i stedet for linær. De klassiske fortællinger, der har en begyndelse og en slutning, fungerer ikke længere, fordi vi er blevet vant til hele tiden at skulle tage et valg i vores medieforbrug. Skift TV platformen ud med Facebook, mobil og kampagnesites, hvor brugeren selv kan blive en aktiv del af fortællingen.

2: Er din marketing ”disconnected”?

– Har du lavet en app eller et kampagnesite, der ikke hænger sammen med dine andre marketingelementer? Sørg for at folk kan bruge dem aktivt på tværs af skærme, og sammen med dit fysiske katalog, produkt, loyalitetsprogram, butik osv. Så undgår du at ende op med en masse døde kanaler, der ikke spiller sammen.

3: Hvad skal folk gøre, efter de har set din reklamefilm?

– Second screen er en realitet, og tablets, smartphones og computere er din mulighed for at forlænge en 30 sekunders tv-fortælling. Vend produktionen om, og tag udgangspunkt i den digitale idé. Så er der råd til en god oplevelse på begge skærme.

4: Hvad er det digitale lag på dit fysiske produkt?

– Don’t communicate – facilitate. I den digitale nutid forventer folk, at dit produkt både fungerer i den fysisk og digitale verden. Hvis du starter med at opfinde den digitale platform af din kampagne, er det måske den, du skal ud at markedsføre.

5: Hvem er brandarkitekt på din kampagne?

– Planning handler ikke længere om bare at finde indsigter, du kan fortælle historier ud fra, men om at forstå moderne brugeradfærd. Få styr på, hvilke platforme, der er relevante for forbrugeren i forhold til dit produkt, og fortæl budskabet igennem dem.

Thorkild Bjerre lytter mere og melder tilbage, når endnu nogle eftertanker melder sig.

Huset Markedsføring står i øvrigt bag et arrangement i kølvandet på SXSW, hvor de vigtigste tendenser bliver præsenteret. Læs mere her.