Vi nåede lige her på markedsforing.dk i går at fortælle om en ny kampagne fra Coca-Cola, som skulle være på vej i Danmark, inspireret af en tidligere australsk af slagsen.

Og nu lukker Coca-Cola Danmark så lidt mere op for posen og fortæller om, hvad det konkret er, der kommer til at ske, og hvornår.

Kampagnen går ud på at låne forsiden af flaske-etiketterne til en række populære danske navne, som Peter, Rasmus og Camilla, og ideen er, at flaskerne skal inspirere danskerne til at tage kontakt til gamle eller nye venner og dele en Coca-Cola.

Der bliver tale om i første omgang 150 navne, og de personlige Coca-Cola flasker kan findes i dagligvarebutikker i hele landet i løbet af de kommende måneder. Og allerede på tirsdag afsløres det på kampagnesitet.

Gamle og nye venner

Hos Coca-Cola håber man at danskerne vil bruge navneflaskerne som invitation til at finde Coca-Cola med navne på venner og familie og dele et øjeblik og en Coca-Cola med dem:

– Vi anvender de danske fornavne på en anderledes og social måde til at minde folk om de personer i deres liv, som de kan lide at være sammen med, som de måske har mistet kontakten til, eller som de godt kunne tænke sig at få kontakt med, siger landechef i Coca-Cola Danmark, Charlotte Van Burleigh.

Kampagnen, der også herhjemme hedder ”Share a Coke”, har kørt med stor succes i Australien i 2012, og ifølge livsstilseksperten Niels Folmann skyldes successen netop, at kampagnen går i personlig dialog med forbrugerne.

– Kun de stærkeste mærker har så stærk en identitet, at man kan ændre de fundamentale kendetegn, som fx logo, uden at miste brand-power. Og når man kan det, får man som regel unikke og interessante kampagner, der giver en tættere og mere personlig dialog med den enkelte forbruger. En dialog, der i virkeligheden styrker relationen på kort sigt og loyaliteten på længere sigt. Det er godt set af Coca-Cola, og kampagnens kreativitet er en logisk konsekvens af den enestående position, mærket har opnået på det danske marked, siger Niels Folmann.

Også sjældne navne

De 150 navne vil være at finde på halvlitersflasker med Coca-Cola, Coca-Cola zero og Coca-Cola light.

Og kan man ikke finde sit navn på listen, behøver man ikke fortvivle: Coca-Cola har udviklet en facebook-applikation, der giver mulighed for at designe en Coca-Cola med særlige navne på.

Derudover vil Coca-Cola i løbet af sommeren opstille specielle automater rundt om i landet, hvor man kan få trykt en Coca-Cola dåse med sit eget navn på.

Flaskerne er limited-edition og vil kun være på markedet i en begrænset periode.