Som ny formand har Hans Niemann fokus på at fortsætte foreningens vækst, der på fem år har resulteret i næsten en tredobling af medlemstallet til over 2000.
På dette fundament mener Hans Niemann, at tiden er moden til at sætte turbo på debatten om den professionelle kommunikations betydning for erhvervslivet og for moderniseringen af den offentlige sektor.
– Mine helte er de kommunikationsmedarbejdere, der enten alene eller med små stabe til dagligt kæmper en brav kamp for deres virksomheder og organisationer.
En større klarhed i samfundet om de professionelle kommunikatørers bidrag til diverse bundlinjer er efter Hans Niemanns mening en af de bedste måder at hjælpe de 9% af foreningens medlemmer, der er uden arbejde.