Efter 5 år med egen rådgivningsvirksomhed; one2brand, har Glenn Jacobsen fusioneret sit selskab med Valør & Tinge. Glenn Jacobsen er indtrådt i direktionen som partner i det nye selskab, der fortsætter i Valør & Tinges navn.
Det ”nye” Valør & Tinge rådgiver virksomheder i at styrke deres konkurrence-kraft gennem optimering af deres kommercielle strategier, herunder særligt branding. Valør & Tinge arbejder i spændingsfeltet mellem strategi, ledelse og kommunikation.
Glenn Jacobsen har i one2brand specialiseret sig i strategisk forretnings- og brandudvikling. Parallelt med rådgivningsarbejdet har han bl.a. været med til at etablere Brand Academy under DMF, hvor han i dag er rektor og også hovedunderviser på Brand Excellence uddannelsen.