De danske udbydere af Permission Marketing har stiftet en ny brancheforening ved navn Brancheforeningen Permission Marketing i Danmark.
Formålet med foreningen er blandt andet at sætte fokus på det nye medie Permission Marketing samt sikre et sæt etiske regler for udbyderne. Derudover, sammen med andre, at begrænse udbredelsen af SPAM.
Foreningen tæller foreløbig Avantis ApS (Forbrugerliv.dk), Yes2Mail ApS, Retail Internet A/S (JaTak.com), MinReklame ApS samt OFiR Danmark a-s.
– Hele markedet for Permission Marketing er eksploderet det seneste halve år, og jo mere vi arbejder med dette nye medie, jo mere bliver vi overbevist om, at vi har brug for at sætte fokus på mediet med vægt på hele det, at hente tilladelser fra brugerne om at modtage Permission Marketing samt formulere et sæt regler for, hvordan Permission Marketing kampagner afvikles. Samtidig vil vi gøre op med, at Permission Marketing ikke er i samme bås som SPAM, som vi i foreningen tager kraftigt afstand fra; fortæller foreningens formand Michael Kjær.
Foreningens medlemmer har til sammen mere end 750.000 tilladelser fra brugere, der har accepteret at modtage Permission Marketing. Brugerne kan nu se frem til, at foreningen får formuleret et sæt etiske spilleregler til brug af foreningens medlemmer i det daglige arbejde med Permission Marketing.