Der er ved at gå Fawlty Towers i sæbeoperaen om Nyhedsavisens sidste dage.
Senest bruger den tidligere chefredaktør, Simon Andersen, sin Facebook-profil til at svine sine to tidligere kolleger, direktør for avisen Morten Nissen Nielsen og bestyrelsesformand Svenn Dam, til.
Simon Andersens reaktion skyldes Ritzaus historie i går (11/9) om, at Svenn Dam og Morten Nissen Nielsen havde en aftale om, at de begge var sikret et års løn, hvis deres ansættelse måtte ophøre ved en lukning af avisen. Lønninger, der ifølge Ritzaus oplysninger ligger på henholdsvis 1,8 mio. kr. for Morten Nissen Nielsens vedkommende og 1,5 mio. kr. for Svenn Dam.
– Helt uprovokerende er det selvfølgelig ikke, at de to topchefer, der jo konstant har prædiket, at alle skulle være modige og turde kaste sig ud i projektet, selv har ønsket og fået særligt og vidtrækkende sikkerhedsgarantier, skriver Simon Andersen på sin Facebook-profil.
Og han tilføjer:
– Svenn Dam og Morten Nissen Nielsen har interesseret sig for, at moderselskabet Media 365 ikke er gået konkurs – og at der så at sige “stadig” er penge at hente. Om de handler i egne eller kreditorernes interesser, ved jeg ikke, skriver han.
Morten Nissen Nielsen mener, at Simon Andersen har misforstået situationen. Han siger til Markedsføring:
– Jeg har penge til gode hos Morten Lund personligt. Men det, jeg beder ham om, er at skyde penge i Media 365. Og det styrker ikke ligefrem mine muligheder for at få penge fra Morten Lund. Jeg har svært ved at se, at vores ønske om, at Morten Lund tilførte penge kan tjene andet formål end avisens overlevelse.
Simon Andersen har efterfølgende valgt at slette indlægget fra sin Facebook-profil for at undgå mere person fnidder.
Samtidig med dette slagsmål mellem de tidligere så trofaste allierede, har Enhedslistens Per Clausen blandet sig i debatten om Nyhedsavisens eftermæle. Per Clausen har nemlig anmeldt Morten Lund, Nyhedsavisens reelle ejer, til bagmandspolitiet med følgende ordlyd:
“Undertegnede anmelder hermed de ulovlige transaktioner, som ifølge mine oplysninger er sket mellem et Morten Lund relateret firma og Mecom, som bl.a. ejer Berlingske Tidende. Tilsyneladende har Mecom betalt dette selskab et trecifret millionbeløb for at sikre, at Nyhedsavisen lukkede. Det er min opfattelse, at denne aftale må være ulovlig. Pengene burde være betalt til Nyhedsavisen, sådan at de kunne være indgået i den efterfølgende afregning af Nyhedsavisens gældsposter. Jeg er vidende om, at flere tidligere ledende medarbejdere har udtalt sig om denne sag og formodentlig gerne hjælper politiet i opklaringsarbejdet. Jeg mener, det er vigtigt, at politiet reagerer hurtigt på denne sag for at forhindre at bevismaterialet bortskaffes. Politiet bør vel også være opmærksom på, at en af de implicerede i det Morten Lund relaterede selskab tidligere er dømt for omfattende kriminalitet.”
Til Markedsføring tilføjer Per Clausen:
– Hvis det er rigtigt, at Morten Lund har fået de omtalte 150 mio. kr. af en af sine konkurrenter, nemlig Mecom Group, for at lukke Nyhedsavisen, må ordet svindel være nærliggende at bruge. I stedet for at sikre sig selv, burde de penge vel være gået til Nyhedsavisen, så alle kreditorer fik deres penge.