Der bliver bejlet til landets pædagoger fra en uventet kant, når Nykredit målrettet annoncerer efter arbejdskraft i BUBLs blad Børn&Unge. Indtil videre har finansvirksomheden ansat 14 pædagoger til sit kundecenter.
– Pædagoger arbejder med mennesker hver dag og er vant til at kommunikere. Vores kunder er meget selvhjulpne, så de ringer først til os, når de ikke kan klare problemet selv. I den situation er det vigtigt at have indlevelse i deres problemer, også selv om det brænder på, siger udviklingschef i Nykredits Kundecenter Annette Frost til Børn&Unge.
Der er fortsat ubesatte stillinger i en del banker og forsikringsselskaber, og Nykredit kan derfor vel tænkes at fortsætte jagten på pædagoger.
ac