Endnu et produktionsbureau ser nu dagens lys. Det drejer sig om bureauet Blink, der ifølge en pressemeddelelse ”er klar til at udfordre branchens klichéer med et højt personligt serviceniveau og respekt for kunderelationen”.
Bureauet er skabt ud fra reklamebranchens skærpede krav til produktionsvilkår igennem de sidste år. Det er især det voksende marked for mode og livsstilsbaseret billedkommunikation, der ifølge bureauets opfattelse nærer dette behov. Blink repræsenterer fotografer, stylister og makeup artister og har kompetencer indenfor hele den visuelle del af produktionsapparatet.
– Vi har et mål at blive markedsledende i løbet af få år ved at hæve serviceniveauet med fokus på den personlige relation og respekt for kundens individualitet. Vi ønsker at bringe produktionen af mode- og reklamekampagner ned på jorden og gøre branchen mindre selvhøjtidelig ved at anvende energien i arbejdet frem for en høj grad af selviscenesættelse, siger adm. dir. Majbrit Lauritzen, der er tidligere stifter af et andet af branchens produktionshuse Style Counsel. Bureaudirektør bliver Kristoffer Kosloff, der også har flere års erfaring fra branchen.
Til at begynde med har Blink fået kontrakt med en række af branchens kendte fotografer, som bl.a. tæller Morten Laursen, Mads Stahlschmidt og Klaus Thymann. Sidstnævnte står bag prisvindende verdensomspændende kampagner for bl.a. Carlsberg og Nike. Thyman vandt desuden foto-kategorien ved dette års Guldkorn.