Telebranchens vedvarende problemer med at oplyse korrekte priser i annoncer og anden kommunikation har gennem de senere år fået Forbrugerombudsmanden til at anmelde en stribe af landets tele- og bredbåndsfirmer til politiet for vildledende markedsføring.
Flere af sagerne er endt med bøder på mellem 100.000 og 200.000 kroner, og nu er det så blevet tid til at sætte lup på virksomheder, der smykker sig med lånte fjer på miljøområdet. Det skriver nyhedssitet csr.dk.
Forbrugerombudsmanden vil ifølge sitet i løbet af den næste måned diskutere med Miljømærkning Danmark og Miljøministeriet, hvordan tilsynet med miljømærkerne kan gøres mere effektivt.
Mere konkret intensiveres jagten på virksomheder, der bruger miljømærkerne Svanen eller Blomsten i markedsføringen uden at have licens til det.
I sommer kom det frem, at snyderiet med Svanen og Blomsten er steget kraftigt. Hele 104 tilfælde af snyd med svane- eller blomst-logoet blev registreret i 2010 – mod kun 30 tilfælde året før.
Tallene gav i første omgang anledning til en debat om, hvorvidt Miljømærkning Danmark skal offentliggøre navnene på virksomheder, der ulovligt bruger miljømærker. Men det kan rent lovgivningsmæssigt ikke lade sig gøre – i hvert fald ikke endnu – så derfor er Miljøministeriet og Forbrugerombudsmanden nu inddraget i sagen.
– Jeg har hjemmel til at offentliggøre virksomheder, der bryder markedsføringsloven. I øjeblikket diskuterer jeg med Miljømærkning Danmark, hvilken type sager om snyd, de skal sende videre til mig, siger Forbrugerombudsmand Henrik Øe til csr.dk.
Forbrugerombudsmanden har tidligere været inde i sager, hvor virksomheder har overtrådt reglerne for grøn markedsføring – fx var han ude med en løftet pegefinger, da Statoil markedsførte sin bio95-benzin ved at vise en bil, der fik grønne blomster ud af udstødningsrøret.
Hos Forbrugerrådet er man godt tilfreds med det nye initiativ, men ifølge miljøpolitisk medarbejder Claus Jørgensen vil rådet gerne gå endnu videre.
– Processen ville blive kortere, hvis Miljømærkning Danmark selv kunne offentliggøre navnene, og det ville også skabe en større præventiv effekt. Via erfaringer fra rejseankenævnet ved vi, at truslen om hurtigt at komme på en liste over snydere, får mange virksomheder til at holde sig på dydens smalle sti, siger han til csr.dk.